روش موثر برای مطالعه برای بهبود حافظه

 روش مؤثر مطالعه برای بهبود حافظه 

با مطالعه و بررسی در اینترنت به دنبال راهکارهایی برای افزایش عملکرد مغز و افزایش حافظه بودم. راهکارهای زیر از میان روش‌های بسیاری جهت ارائه به شما انتخاب شده‌اند.

روش‌هایی برای تقویت حافظه‌ی دانش‌آموزان

تقویت حافظه یعنی یادگیری بهتر. اگر شما برای یادگیری مطالب، اصول آن را رعایت کنید بهتر یاد می‌گیرید و درنتیجه احساس می‌کنید حافظه‌ی شما تقویت شده است.

بازديد : 2,211 زمان مطالعه 1 دقیقه چاپ

 
روش‌هایی برای تقویت حافظه‌ی دانش‌آموزان

تقویت حافظه یعنی یادگیری بهتر. اگر شما برای یادگیری مطالب، اصول آن را رعایت کنید بهتر یاد می‌گیرید و درنتیجه احساس می‌کنید حافظه‌ی شما تقویت شده است.

 

 

 

برای یادگیری بهتر به نکات زیر توجه کنید:

- مطلب را با قصد و نیت قبلی یاد بگیرید.

- هنگام خواندن سعی کنید متمرکز شوید. اگر در کلاس حواس خود را جمع کنید و به گفته‌های معلم خوب گوش کنید یادگیری شما بهتر خواهد شد.

- هرگز چیزی را توأم با چرت زدن و خواب رفتن نخوانید. چند کار را با هم انجام ندهید تا تمرکز شما حفظ شود.

- سعی کنید از آن‌چه می‌خوانید، تصویر ذهنی برای خود بسازید.

- بین آموخته‌های خود ارتباط برقرار کنید.

- بین یادگیری فاصله بیندازید تا هم از پراکندگی دقت شما جلوگیری شود هم بتوانید استراحت کنید؛ زیرا یادگیری با فاصله‌ی زمانی، بهتر از یادگیری بدون فاصله‌ی زمانی است.

- وقتی مطالبی را یاد گرفتید سعی کنید در فرصت‌های مناسب آن را برای خود تکرار کنید. حتی اگر چند نفر با هم کار کنید و آموخته‌های خود را با یکدیگر در میان بگذارید بسیار مؤثرتر خواهد بود.

- پس از یادگیری استراحت کنید و در صورت امکان برای دقایقی بخوابید تا از تداخل جلوگیری شود.

- یک فصل را پاراگراف به پاراگراف نخوانید بلکه ابتدا به کل آن نظر بیندازید. عنوان‌ها را از نظر بگذرانید و آن‌ها را روی کاغذ بنویسید. بعضی از آن‌ها را به طور پراکنده بخوانید؛ سپس به جزئیات بپردازید و با دقت شروع به خواندن کنید.

20 روش مؤثر مطالعه برای بهبود حافظه (3)

11. برای یادآوری سریع، فلش‌کارت بساز.

با ساخت فلش‌کارت، اطلاعات خود را در مورد مفاهیم، فرمول‌ها، نقل‌قول‌ها و... به‌سرعت مورد امتحان قرار دهید. این کار باعث می‌شود هم بتوانید خیلی سریع مطالب را مرور کنید و هم از خودتان بپرسید تا میزان یادگیری خود را متوجه شوید.

12. استراحت‌های منظم داشته باش.

وقتی مغز شما در حال کار کردن است، نیاز دارید که استراحت‌های منظمی داشته باشید تا مغز شما بتواند اطلاعات بیش‌تری جذب کند و بتوانید هنگام کار، انگیزه و تمرکز خود را حفظ کنید. بعد از 45 تا 50 دقیقه مطالعه، استراحت کوتاهی داشته باشید؛ زیرا تمرکز شما پس از این مدت کاهش می‌یابد و بعد از یک ساعت و نیم کلاً نمی‌توانید اطلاعات جدیدی را در ذهن خود ثبت کنید.

13. موسیقی مناسب و مفید گوش بده.

موسیقی‌هایی در دنیا وجود دارند که برای مطالعه و افزایش عملکرد ذهن و هم‌چنین برای آرامش شما بسیار مفید هستند. گوش دادن به موسیقی مناسب، کسلی و رخوت را از شما دور می‌کند.

14. فضای مطالعه‌ات را سازمان‌دهی کن.

ممکن است شخصی روی صندلی‌های کتابخانه و شخص دیگری روی زمین احساس راحتی کند. عادت‌های شخصی خود را بشناسید و اتاق مطالعه‌ی خود را طبق سلیقه‌ی خود مدیریت و سازمان‌دهی کنید.

15. تمرین، تمرین، تمرین

با هر روشی که می‌توانید، تمرین و تکرار کنید. آزمون‌های گذشته را از خودتان امتحان بگیرید و شرایط واقع‌بینانه برای خود ایجاد کنید. با ابزارهای جدیدی که در سایت‌ها موجود است از خود آزمون بگیرید و درس‌ها را مرور کنید.